Tüketici Hattı

Elektrik Abonelik İptali

18.09.2019
5.128
Elektrik Abonelik İptali

Elektrik abonelik iptali işlemine çeşitli nedenler ile ihtiyaç duyulabilir. Bir adresten başka bir adrese taşınmak için ya da çeşitli nedenler ile abone adı değişikliği nedeniyle iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda bazı prosedürleri uygulamanız gerekir.

İptal işlemini gerçekleştirmek için, satış şirketiyle yaptığınız sözleşmeyi sonlandırmanız gerekir. İptal işlemi elektrik aboneliğinde tahliye olarak da adlandırılır. Artık kullanmayacağınız bir adresteki, aboneliğinizi kapatmanız önemlidir. Aksi takdirde adresi kullanmasanız dahi düzenli olarak abone parası adına gelmeye devam eder. Ama elektrik abonelik iptali ile adınıza elektrik kullanımı yapılmasının önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca bu işlemi yapmadığınız takdirde, sizden sonra gelecek kullanıcılar, sizin adınıza elektrik kullanımı yapabilir ve faturalardan sorumlu siz tutulabilirsiniz. Bu yüzden son derece önemli bir ayrıntıdır.

Elektrik Abonelik İptali İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdanı
 • Abone veya tesisat numarası
 • Banka hesabınızın, IBAN numarası
 • Sayaçtan okunan son endeks. (zorunlu değil)
İLGİLİ İÇERİK:   İSKİ Abonelik İptali

Elektrik Abonelik İptali Başvurusu Nereye Yapılır ?

Elektrik abonelik iptali talebinizi, elektrik şirketinin müşteri merkezinden ya da internet sitesinden yapabilirsiniz.

 • Elektrik şirketiniz, online abonelik iptal hizmeti bulunmuyorsa; müşteri merkezine şahsen başvurmanız gerekir.
 • Kendi adınıza kayıtlı fatura için şahsen, bir başkası adına kayıtlı fatura için, noter onaylı vekaletname almanız gerekir.
 • Bazı elektrik şirketleri, sitelerinden online abonelik iptaline izin verir. Bazıları ise sadece müşteri merkezlerinden hizmet verir. Bu doğrultuda online randevu imkanı varsa, önceden randevu alarak gitmeniz işleminizi hızlandırır.

İptal Dilekçesinde Neler Olmalı?

Genellikle elektrik firmalarının; elektrik abonelik iptali formu bulunur. Ama kendiniz yazmanız gereken durumda, aşağıdaki şekilde dilekçenizi yazabilirsiniz.

 • Aboneye ait; Kimlik bilgisi ve TC
 • Adres ve iletişim bilgileri (cep telefonu ya da e-posta)
 • Kullanım yerine ait; adres, tesisat ya da abone numarası
 • Mülk sahibi bilgisi
 • İstenen enerji kesim tarihi
 • Güvence bedelinin hesabınıza iade edilmesi için, IBAN numaranız.

Abonelik İptali İçin Kimler Başvurabilir?

Elektrik sözleşme iptali için, faturada ismi olan kişi-asıl abone ya da kişinin noter onaylı vekaletini alan kişi, başvuru yapabilir. Ticarethane elektrik aboneliklerinde de aynı şekilde; firma yetkilisi ya da yetkilendirilen kişiler yapabilir. Eş durumu abonelik iptali için yeterli değildir.

Ne Zaman Başvuru Yapılabilir?

Elektrik enerjinizin kesilmesini istediğiniz tarihten, en az bir hafta önce elektrik abonelik iptali için başvurmanızı öneririz. Başvurunuzun işleme konulması için, fatura kesim tarihinden öne yapılması önemlidir. Ayrıca; abonelik iptali için başvurduğunuzda, başvuru yaptığınız tarihten 14 gün sonrasına bir gün belirleyebilir ve bugüne göre kesinti talep edebilirsiniz. Örneğin; ayın 1’inde başvuru yapıyorsanız, ayın 15’ine kadar enerji kesinti tarihi belirleyebilirsiniz. Böylelikle, taşınmanızın tamamlanmasıyla, aboneliğinizin iptali aynı zamanda gerçekleşebilir.

İLGİLİ İÇERİK:   HGS Sorgulama

Elektrik Enerjisi Ne Zaman Kesilir?

Elektrik sözleşme iptalinde, ileri bir tarih vermez iseniz, en geç üç iş gününde enerji kesilir.  Kesim tarihinde, görevli sayaçtaki son değerleri okur; kullanım yerindeki elektrik kesilirse, son tüketimi faturalandırır. Ayrıca önemli bir nokta; elektrik aboneliğini iptal ettikten sonra, bankanızla iletişime geçerek, otomatik ödeme talimatını iptal ettirmeyi unutmayın. Elektrik şirketiyle aboneliğinizin sonlanması, otomatik ödeme talimatınızın sona ermesi anlamına gelmemektedir.

Güvence Bedeli Para İadesi Nasıl Alınır ?

Elektrik aboneliği esnasında, ödenen güvence bedeli; sözleşme iptal edildikten sonra en geç 5 iş gününde iade edilir. Fakat, sözleşmenin sonlaması için, elektrik şirketine olan tüm borçların ödenmiş olması gerekir. Aksi halde Elektrik abonelik iptali işlemi sırasında, elektrik borcunuz varsa, güvence bedelinden kesilir ve kalan miktar size iade edilir. Güvence bedelinin iade tutarı, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı TÜFE (enflasyon) oranına göre güncellenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar