Tüketici Hattı

Franchise Veren Firmalar ve Fiyatları

23.02.2020
1.199
Franchise Veren Firmalar ve Fiyatları

Franchise bedelini ödeyerek bir markanın bünyesine dahil olmak, kendi işinizi kurmak için uygun bir alternatif olabilir. Bu yazıda, franchise almanın avantajları ve dezavantajlarından bahsettikten sonra, Türkiye’de en çok tercih edilen franchise markalarının bazılarının şartları ve franchise fiyatlarından bahsedeceğiz. Sözü daha fazla uzatmadan, gelin isterseniz, franchise almanın avantaj ve dezavantajlarına bakarak başlayalım…

Franchise Almanın Avantajları

 • Franchise almak, büyük bir firma ağının faydalarından yararlanarak, küçük bir işletmenin sahibi olma özgürlüğünü sunar.
 • Bir işletmeyi işletmek için mutlaka bir iş deneyiminizin olması gerekmez.
 • Franchise veren firma, iş planlamasını nasıl yapacağınız konusundaki gerekli eğitimleri size sağlar.
 • Ödediğiniz franchise bedelini güvence altına almanız kolaydır. Franchise satın almak, aynı türden kendi özgün markanızı kurmaktan daha düşük maliyetli olabilir.
 • Franchise veren markalar, genellikle tüketici gözünde tanınmış, itibarlı ve belirli bir imaja sahip olduklarından, reklam desteği ve tüketici güveni konusunda sürekli bir desteğiniz olacaktır.

Franchise Almanın Dezavantajları

Bir firmadan franchise alma fikri oldukça avantajlı olsa da, bazı olası riskleri de göz önünde bulundurmanız gerekir.

 •  Bir franchise almak, o firmanın sahibi ile resmi bir anlaşma yapmanızı gerektirir,
 • Sözleşmede işlerin nasıl ilerleyeceği yazılı olduğundan, yaratıcılığa fazla yeriniz yoktur,
 • Satacağınız ürünler konusunda belirli kısıtlamalar vardır,
 • Başka bir şubede yaşanan kötü bir durum, franchise aldığınız markanın ve dolayısıyla sizin şubenizin itibarını da olumsuz etkileyebilir,
 • Franchise bedeli ödediğiniz firmaya, düzenli olarak kar paylaşmanız gerekir.
 • Franchise almak, başarının garantisi değildir.
İLGİLİ İÇERİK:   Anadolu Jet Bilet İptali

Yukarıda, franchise almanın avantajları ve olası dezavantajlarından bahsettik. Şimdi de, Türkiye’de en çok tercih edilen firmalardan bazılarından franchise almak istediğinizde nelerle karşılaşabileceğiniz ve ödeyeceğiniz franchise bedellerinden bahsedeceğiz…

Starbucks Franchising

Dünya üzerinde pek çok ülkede şubeleri bulunan Starbucks, Türkiye’de kahve zinciri denince akla ilk gelen firmaların başında gelmektedir. Kahve, tatlı, özel çay karışımları derken geniş bir menü çeşitliliği sunan Starbucks, Türkiye pazarında bazı şirketler ile anlaşmalar yapmış olsa da, yerli bir girişimci için buradan franchise almak pek mümkün görünmemektedir. Türkiye’de Shaya’ya bağlı olan şubeleri dışında, Starbucks franchise almak mümkün değildir.

Mado Franchising

Türkiye’de tatlı denince akla ilk gelen mağaza zincirlerinden biri olan Mado, uzunca bir zaman önce çıktığı yolda, giderek artan kar marjı ve marka değeri ile girişimcilere franchise olma fırsatı veren firmalardan biridir. Peki, Mado franchise bedeli ne kadardır?

Firmanın franchise bedeli, şube açacağınız il ve ilçeye göre değişiklik gösterse de, ortalama rakamların 300-400 bin TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Kahve Dünyası Franchising

Starbucks franchise almak pek olası olmasa da, bir kahve zincirine dahil olmak istiyorsanız, Kahve Dünyası’nı tercih edebilirsiniz; ancak, profesyonel bir marka yönetim sürecinde olan firma, bayilik sistemini şimdilik sonlandırmış durumda. Yine de, sermaye gücü yüksek yatırımcılar için Kahve Dünyası franchising sistemine dahil olmak mümkün. Kahve Dünyası şubelerinden biri olabilmeniz için, marka değerine katkı sağlayabilecek bir konumda olmanız gerekmektedir.

İLGİLİ İÇERİK:   Tüvtürk Randevu İptali

Watsons Franchising

Kozmetik ve güzellik alanında büyük bir atılım yaparak Türkiye pazarında öncü firmalardan biri haline gelen Watson’s da hizmet verdiği 75 farklı şehirde, güçlü bir marka imajı ile yoluna devam etmektedir. Tabi, Watsons franchise alabilmeniz için belirtilen bazı önemli kriterler de vardır. Örneğin;

 • Sektörde minimum 2 yıllık iş tecrübesi
 • Mağazanın 8 metrelik ön cephe alanının olması,
 • En az 300 m2’lik bir dükkan olması
 • Cadde üzeri gibi işlek bir nokta ya da alışveriş merkezinde dükkat
 • Sermaye gücünü kanıtlayacak banka hesapları gibi kriterleri sağlamanız önemli.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar