Tüketici Hattı

İSKİ Abonelik İptali

17.09.2019
8.370
İSKİ Abonelik İptali

İSKİ; İstanbul Su ve Kanalizasyon İdare sistemidir. 1981 yılında, 2560 sayılı İSKİ kanunu ile kuruşu gerçekleşmiştir. İSKİ İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ve bağımsız bütçeli bir kuruluştur. İSKİ, İstanbul vatandaşlarının, su ihtiyacını karşılamasının yanında, kanalizasyon işlemlerinin de hızlı bir şekilde halledilmesini sağlar. İSKİ’ye abone olan İstanbul vatandaşı çeşitli nedenler ile İSKİ abonelik iptali gerçekleştirmek isteyebilir. Örneğin; adres değişikliği ya da ev satışı gibi durumlarda gerek duyulabilir.

Çeşitli nedenler ile İSKİ üyelik iptaline ihtiyaç duyan vatandaşlar; İSKİ abonelik iptali işlemlerini web sitesinden, çağrı merkezinden ve İSKİ şubelerinden yapabilirler. İptal işlemi için gerekli belgeler ve bilgiler doğrultusunda, abonelik iptal işleminizi hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İSKİ Abonelik İptali

İSKİ aboneliği bulunan bir konut ya da işyeri; aboneliğin taşınma ya da vb. nedenlerden dolayı aboneliğin iptalini gerçekleştirmeye gerek duyar. Abonelik iptali yapıldıktan sonra, alınan teminat bedeli de güncel fiyat üzerinden iade edilir. İSKİ abonelik iptali; İSKİ veznelerinden, İSKİ web sitesinden ve ALO 185 Çağrı merkezinden gerekli bilgiler kapsamında yapabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:   Digitürk Üyelik İptali

İSKİ Abonelik İptali İçin Gerekli Belgeler

Konut için:

 • T.C. Kimlik Belgesi
 • Sayaç üzerinde yer alan, son metreküp işareti

İşyeri İçin:

 • T.C. Kimlik Belgesi
 • Sayaç üzerinde yer alan son metreküp işareti.
 • Kaşe, imza sirküsü ve yetki belgesi.

İSKİ Abonelik İptali Nereden Yapılır?

İSKİ abonelik iptali birkaç yöntemle gerçekleşebilir. Ayrıca İSKİ abonelik iptalini, faturada adı yazan kişi yapabilir. Ya da faturada adı yazan kişi, bir başka kişiye abonelik iptali için noter onaylı vekalet verebilir. Böylece yetkilendirilen kişi de abonelik iptali yapabilir.

 • Konut ya da işyeri için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra; web sitesinden başvuru yapabilirsiniz.
 •  ALO 185 Çağrı Merkezinden abonelik iptali talebinizi iletebilirsiniz.
 • Ya da İSKİ veznelerine gidebilirsiniz.

Web Sitesi

https://www.turkiye.gov.tr/iski-abonelik-iptali-basvurusu adresini kullanarak abonelik iptali başvurusunda bulunabilmektedir.

İstanbul sınırları dâhilinde başka adrese taşınacak olan kişiler de internet sitesi üzerinden, ilk adresindeki aboneliği iptal edebilir ve yeni adresine abonelik işlemlerini, aynı anda gerçekleştirebilir. Tek yapılması gereken adım, aboneliğin iptal edilmesi sırasında, yeni aboneliğin yapılacağı yerin adresin ilgili alana yazılmasıdır.

Abonelik Bedellerinin İadesi

İSKİ abonelik iptali sonrasında, abone olduğunuz zaman ödediğiniz teminat bedeli, size iade edilir. Paranın hesabınıza yatması için, iptal işlemi sırasında doldurduğunuz formda IBAN bilgilerinizi girmeniz yeterlidir. Tabii isteyen abone, teminat bedeli iadesini İSKİ veznesinden de nakit olarak alabilir. Fakat, abonelik iptali sonrasında İSKİ’ye fatura borcunuz varsa, teminat bedelinden düşülür ve kalan tutar size iade edilir.

İLGİLİ İÇERİK:   Parsel Sorgulama

İSKİ Vezneleri

İSKİ vezneleri, iş günlerinde 16:30’a kadar açıktır. Açık İSKİ veznelerinden, tahsilat ve iade işlemleri yapılabilmektedir. Abonelik iptal işlemlerinizi de bizzat İSKİ veznelerinden başvurarak gerçekleştirebilirsiniz.

Web Sitesi

İSKİ web sitesi; 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. İSKİ internet sitesi üzerinden; fatura görüntüleme, ödeme ve itiraz işlemlerinizi kolaylıkla 7 gün 24 saat yapabilirsiniz.

Ayrıca, İSKİ abonelik iptali için; https://www.turkiye.gov.tr/iski-abonelik-iptali-basvurusu adresini kullanarak başvuru yapabilir ve işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İSKİ Abonelik Ayırma Nasıl Olur?

Bir sayaçtan, birden fazla hanenin, su kullanılması durumunda, bir ya da birkaç yer adına, ayrı abonelik oluşturma işlemine, abonelik ayırma denir.

Gerekli belgeler

 • T.C. kimlik belgesi
 • Apartman yönetiminin, oy çokluğuyla alınmış kararının onaylı fotokopisi.
 • İşyerleri için vergi numarası, şirketler için imza sirküleri ve yetki belgesi.
 • Şantiye suyu aboneliğinden, bireysel aboneliğe geçişlerde ise yapı iskan belgesi.

Tesisat iptali için: Bir yapının belirli bir nedenden dolayı yıkılması veya büyük tadilat yapılmasından önce, mevcut İSKİ tesisatının iptal edilmesi gerekir.

 • Gerekli belgeler: İlgili belediyeden alınacak yıkım belgesi, tapu örneği.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar