Tüketici Hattı

KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

09.10.2019
1.269
KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

KOSGEB destek kredileri; KOBİ işletmelere ve yeni iş kuran girişimcilere yönelik olarak iki farklı şekilde ilerler. Bu nedenle KOSGEB başvurusu için gerekli evraklar adımında, girişimci ya da KOBİ olmanız durumunda değişebilir. Girişimci yani henüz işyerini açmayanlar, öncelikle Girişimci sertifikasını almaları gerekir. Bunun için KOSGEB tarafından belirlenen kurumlarca, Girişimcilik eğitimi verilir. Bunu tamamlayan girişimci, KOSGEB hibe desteklerine başvuru yapmaya hak kazanır. İş planı kapsamında, projesi ile KOSGEB’e başvuru yapabilir.
KOBİ ve Girişimci, her iki durumda da; KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmanız gerekir. Bunun için KOSGEB veri tabanı kayıt linkinden ilerleyebilirsiniz. Ardında da KOBİ Beyannameleri doldurulması zorunludur. Tabii bunları yapan KOBİ adayı ve girişimci ilgili şartları ve belgeleri zamanında hazırlaması gerekir.

KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

KOSGEB başvurusu için gerekli şartlar şöyle:

 • Belirtilen süre zarfında, programa başvuru yapmak.
 • Programda istenilen belge ve evrakları hazırlamak.
 • Kurs katılım belgesi gerekli destek krediler için, KOSGEB tarafından düzenlenen eğitimleri başarı ile tamamlamak.
 • Başvuru yapılan sektörde, son bir yıl içinde şahsınıza ait herhangi bir işyerinin olmaması gerekiyor.
 • Aynı proje ve iş planı ile aynı destek programından, üç defa red kararı almamak.
 • Hazırlanılan projenin, bir başka KOSGEB merkezine sunulmamış olması.
 • Programların diğer şartlarına tabii olmak.
İLGİLİ İÇERİK:   KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor?

KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2019

İlgili şartları yerine getiren, KOBİ-esnaf ve KOBİ adayları istedikleri destek için, KOSGEB başvurusu yapabilirler. Şartları yerine getiren kişiler, KOSGEB başvurusu için gerekli evraklar listesi şöyle:

 • Başvuru sahibi esnaf ise; E-KOBİ ve beyanname kaydı ( KOSGEB kayıt başvuru sayfasından)
 • Girişimci ise; KOSGEB tarafından düzenlenen eğitimlerden aldığı, Girişimci Sertifikası
 • Sistemde doldurulmuş olan, KOSGEB taahhütname
 • Sektöre göre hazırlanan, iş planı.
 • Esnaf için, KOBİ Ticari kredileri için istenen tüm evraklar

KOSGEB Hibe için gerekli evraklar:

 • İmza beyannamesi
 • Girişimci tarafından imzalanan başvuru formu
 • Projede kayıtlı tüm ürünlerin, faturaları veya proforma faturaları
 • Esnaf adayı, eğer % 60’ın üzerinde destek almaya hak kazandı ise, bu durumu belgelendiren evraklar. ( şehit yakını, engelli vb. )

KOSGEB Başvurusu Ne Zaman Yapılır

KOSGEB tarafından her yıl, belirli destek programları hazırlanır ve kamuya duyurulur. KOBİ faizsiz kredi ve hibe krediler için, istediğiniz program kapsamın ve belirtilen süre zarfında başvurmanız gereklidir. Şartları karşıladığınız takdirde, yılın ilk ayları ya da yılın son aylarında başvuru yapabilirsiniz. Ama öncelikle KOSGEB güncel başvuru tarihlerini incelemeniz ve takip etmeniz önemlidir. KOSGEB başvuru tarihi destek programlarına göre değişkenlik gösterebilir.

İLGİLİ İÇERİK:   KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB başvurusu için, KOBİ iseniz öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekir. Ardından gerekli şartları ve belgeleri karşıladığınız takdirde, belirtilen süre zarfında KOSGEB sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Henüz iş yeri olmayanlar ise öncelikle, girişimcilik kursuna katılmalı ve girişimcilik sertifikasını almaları gerekir.
Girişimciler, KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik eğitimlerine-kurslarına katılmak için; sektörlerine göre iş planlarını, ilgili kişilere sunarlar ve programa kabul edilirlerse, eğitime katılmaya hak kazanırlar. Akabinde eğitimi tamamlayarak, sertifikayı alırlar. Daha sonra KOSGEB hibe destekleri için başvuru yapabilirler. Daha önceleri, Girişimcilerin öncelikle işyerlerini açmaları ve açtıktan sonra, iş planlarını-proforma fatura ile KOSGEB’e sunmaları gerekiyordu. Ama güncellenen kurallara göre; artık girişimciler öncelikle, kuruluş ÖN ONAY sistemi ile başvuru yapıyor ve başvuru sonucunda, projesi onaylandığı takdirde girişimci iş yerini açabiliyor. Böylece iş yerini yeni açacak, girişimci desteğe güvendiği için mağdur olma durumu ortadan kalkmış oluyor.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar