Tüketici Hattı

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır?

10.10.2019
1.306
KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB destek kredisi almak için, öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekir. Tabii KOBİ olmanız ve Girişimci olmanız durumunda, KOSGEB destek kredi alma işlemlerinizde de değişkenlikler olmaktadır. KOBİ iseniz; yani herhangi bir işletmeye sahipseniz, KOSGEB veri tabanına kayıt olarak işleme başlayabilirsiniz. Veri tabanına kayıt olduktan sonra, iş yeri beyanname formunu doldurmanız gerekir. Ardından tabii ki şirketinin sektörü ve alanı; KOSGEB desteklenen sektörler listesindeki, faaliyet alanını karşılaması zorunludur. Desteklenen sektöre sahipseniz, başvuru yapmak istediğiniz; hibe ya da faizsiz kredi programları kapsamında, belirtilen süre zarfında KOSGEB’e başvuru yapmanız gerekir. Her yıl farklı dönemlerde, programa göre birden fazla, KOSGEB kredi başvurusu almaktadır. Bu sene içinde en son 31 Aralık tarihine kadar, 50 bin hibe olmak üzere 100 faizsiz kredi başvurusu yapabilirsiniz.

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır 2019 ?

2019 yılı içinde destek alabilmek için, en son 31 Aralık tarihine kadar başvuru yapma hakkınız bulunur. Daha sonra kredi programları güncellenerek, ocak ayı itibariyle yeni kredi programlarına başvurular yapabilirsiniz. KOSGEB destek kredisi almak için, gerekli şartları karşıladığınız takdirde başvurunuzu internet üzerinden yapabilirsiniz. Öncelikle destek kredileri için, şartları karşılamanız gerekir. Ardından gerekli evrakları temin ederek, KOSGEB sisteminde belirtilen sürece göre başvurunuzu yapabilirsiniz. KOSGEB veri tabanına kayıt olduktan sonra, sizlere gerekli bilgiler detaylı olarak sunulacaktır.

Yeni iş yeri açacaklar ise öncelikle Girişimcilik sertifikası almaları gerekir. Ardından iş planları kapsamında, projelerini KOSGEB kuruluş ön onay, sistemi ile başvurabilirler. Ön başvuruları kabul edilirse, projeleri onaylandığı için, iş yerlerini güvenle açabilirler. Daha önce, öncelikle girişimci iş yerini açıyor ve sonrasında KOSGEB’e projesini sunuyordur. Bu şekilde çoğu kişinin projesi onaylanmaz ise, mağdur olabiliyordu. Ama yeni düzenlemelerde bu yasanın değiştiği bildirilmiştir.

İLGİLİ İÇERİK:   KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor?

KOSGEB Kadın Girişimci Destek Kredisi Nasıl Alınır ?

KOSGEB destek kredi imkanlarında, kadın girişimcilere öncelik tanıyor. KOSGEB kadın girişimci destek kredisi için, tabii öncelikle girişimci sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Ardından hazırladığınız projeyi KOSGEB sunarak ön başvurunuzu yapabilirsiniz. Kadın girişimcilerin projelerine, diğer adaylara göre öncelikle tanınarak, verilen hibe desteği de daha fazla olmaktadır.
KOSGEB kadın girişimcilere, 50 bin TL hibe vermektedir. Ev hanımları, çalışmayanlar vb. kadınlara uygulanan pozitif ayrımcılık ile kendi işyerlerini açmaları konusunda, üst limit ile hibe desteği sunulmaktadır. Çalışmayan kadınlar, İŞ-Kur tarafından başvuru yaparak, KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik kurslarına katılmaları gerekiyor. Kurs öncesinde, iş planı ile alakalı mülakat yapılır ve değerlendirmeye göre, kursa katılmaya hak kazanırlar. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, her il de her yıl ücretsiz olarak verilmektedir. Kadın girişimciler, % 30 oranında daha avantajlı olarak destekten faydalanabilmektedir.

KOSGEB Destek Kredisi Ne Kadar ?

KOSGEB destek kredisi hibe ve faizsiz olmak üzere, iki farklı şekilde alınabilir. Bu yüzden her birinin şartları ve koşulları farklıdır. Üst limit faizsiz ve vadeli olarak, 300 bin TL’ye kadar varan KOSGEB destek kredileri bulunur. 30 Bin TL hibe ile başlayan KOSGEB desteklerinin, her birinin kendine özgü programları ve şartları bulunur.
Yeni işyerini açacaklara ise pozitif ayrıcalık tanınan kadınlara, %30 oranında avantaj ile 50 Bin TL Hibe iş yeri açma geri ödemesiz kredi verilir. Ayrıca faizsiz kredi imkanları da sunulmaktadır. Diğer girişimcilere ise 30 TL civarında Hibe destek kredi sunulmaktadır.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir?

KOSGEB desteklenen sektörler; genel olarak 13 farklı sektörü ve bu sektörlerin her birinin sayısız faaliyet alanını içermektedir. İmalat, madencilik, inşaat, ticaret, kültür-sanat gibi daha sayısız faaliyet alanındaki işletmeci KOSGEB desteklerinden faydalanabiliyor.

İLGİLİ İÇERİK:   KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar