Tüketici Hattı

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

20.10.2019
1.315
KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi; KOSGEB tarafından yeni iş kurmak isteyenlere sağlayan hibe desteklerin alınması için gerekli bir eğitim sürecidir. Herhangi bir işyeri henüz olmayanlar ve bu kişiler; KOSGEB hibe ve faizsiz kredi destek programlarına başvurmak için öncelikle, KOSGEB tarafından belirlenen bu kurslara katılmalı ve böylece sertifikasını alarak, KOSGEB hibe kuruluş kredisine başvuru yapabilirler.

KOSGEB uygulamalı eğitimler, her ilde ücretsiz şekilde gerçekleştirilmektedir. İşi olmayanlar, İŞ-Kur aracılığı ile başvuru yapabilir ve ilerleyen süreçte, iş planını mülakatta ilgili kişilere sunarak; eğitime katılmaya hak kazanabilir. Bu eğitimde, kurulacak iş yerine ait, hazırlaması gereken iş planı proje içeriği hakkında; bütçe gibi vb. bilgilere yönelik uzman kişiler tarafından eğitim verilir. KOSGEB duyurular üzerinden ya da bölgenizdeki İŞ-Kur şubelerinden kurs tarihleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvuru

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi başvuru işleminizi, e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. KOSGEB üzerinden girişimcilik programlarını inceleyebilir ve bölgenizde yer alan eğitim programlarını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. İş planı ile alakalı verilen bu kurs daha önceleri, 72 saat şeklinde verilmekteydi ama geçen yıl mayıs ayından itibaren 32 saat olarak saati düşülerek verilmeye devam edilmektedir. Bu eğitim sonucunda, girişimci; iş fikri kapsamında, iş planını hazırlayabilecek ve projesini eksiksiz şekilde sunabilecek kapasiteye ulaşması amaçlanır.

İLGİLİ İÇERİK:   KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Ne İşe Yarar

KOSGEB desteklerinden faydalanmak istiyorsanız ve tabii ki henüz bir iş yeriniz yok, ama iş fikriniz varsa; KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi sayesinde bu hibe destekten faydalanabilirsiniz. KOSGEB üzerinden uygulamalı eğitime başvuru süreci ve her ilde yapılacak olan eğitim tarihleri belirtilmiştir. E-devlet üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz. Eğitim dahilinde, iş fikrinizi geliştirmeye yönelik ve iş yerinizi kurma aşamasında; bütçe, ekipman gibi her alanı kapsayan detaylı bir şekilde eğitim verilir. Böylece hem kişinin, bilinçli bir şekilde işini kurması hem de iş planı projesini kendisinin hazırlaması amaçlanır. Böylelikle kişi iş yerini kurma aşamasında, her adımı planlı bir şekilde ilerleyebilir ve eksik durumları fark edebilecek, düzeye gelebilecektir. Eğitimi başarılı bir şekilde alan, girişimci kurs sonunda alacağı girişimcilik sertifikası ile iş yerini açmak için, iş projesini KOSGEB ön onaydan geçirebilirse, destekle iş yerini açabilecektir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Belgesi

2019 yılı içinde, KOSGEB uygulamalı girişimcilik belgesi almak için, bulunduğunuz bölgenin kurs tarihlerini KOSGEB internet sayfası üzerinden inceleyebilirsiniz, yakın tarihler olarak eylül-ekim gibi dönemlerde verileceği görülmektedir. E-devlet üzerinden eğitim için başvurunuzu yapabilir ve uygulamalı eğitimi almaya hak kazanabilirsiniz. Kişi sayısı kısıtlı olacağı için, başvuru aşamasında acele etmenizde fayda vardır. Ama tabii ki her yıl farklı dönemlerde kurslar verilmektedir.

 

İLGİLİ İÇERİK:   KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kaç Saat

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi kaç saat, geçtiğimiz dönemlere kadar; 72 saat süre zarfında eğitim tamamlanıyordu. Ama yeni gelen düzenlemeler ile beraber, toplamda 32 saate düşürülmüştür. Böylece daha kısa sürede eğitiminizi tamamlayabilir ve KOSGEB hibe desteklerine başvurma hakkına kavuşabilirsiniz. Yeni iş fikriniz var ise ve kendi işinizi kurmak istiyorsanız, bölgenizde bulunan KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılabilir ve ilgili sertifikayı almakla başlayabilirsiniz. 50 Bin TL’den başlayan hibe krediler, 150 bin TL’ye kadar ulaşmaktadır. Tabii hibe kredinin miktarı, kişinin seçtiği sektöre göre değişkenlik gösterir. Ayrıca kadın girişimciler ve genç girişimciler bu açıdan öncelikle olarak avantajlara sahiptiler. Ayrıca hibe krediler eş olarak, faizsiz kredi başvurusu yapma hakkınızda bulunur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar