Tüketici Hattı

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

14.10.2019
1.343
KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB yeni girişimci desteği; henüz iş yeri sahibi olmayan bir girişimcinin, KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitim aldıktan sonra, projesine göre iş yeri açmak için hibe desteği almasına denir. KOSGEB destekleri belirlenen sektörler ve faaliyet alanlarına göre hibe destekler vermektedir. Ayrıca faizsiz kredi imkanı da sunar. Ama ilgili sektörlerde belirli sektör ve alanlarının öncelikli olarak, daha fazla hibe alacağı belirtilmiştir. Teknoloji alanında bir iş kurma hayaliniz varsa, diğer iş planlarına göre daha yüksek miktarda hibe alabilirsiniz.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir ?

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında, KOSGEB yeni girişimci desteği; 50.000 TL hibe ve 100.000 TL geri ödemeli olarak uygulanan destek üst limitleri yeni program ile arttırılmıştır. Özellikle imalatçı ve yenilikçi iş yapacak olan girişimciler, 360.000 TL’ye kadar, diğer geleneksel sektörlerde faaliyet gösterecek girişimciler ise, sağladığı istihdam performansına göre; 60.000 TL’ye kadar hibe destek alabilecektir.

Programın destek oranı, yeni düzenlemelere göre arttırılarak; %75 olarak belirlenmiştir. Ayrıca; Kadın, genç, gazi, engelli ve şehit yakınlarına pozitif ayrım gözetilmeye devam edilecektir. Geleneksel girişimcilere verilecek olan destekler ise; istihdam performansına göre verilecektir. Böylece iş süreci kısaltılacak ve destek alma imkânı herkese sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca tüm başvuru ve ödeme süreçleri; e-devlet üzerinden elektronik gerçekleşeceği için işlemler de hız kazanmış olacaktır.

İLGİLİ İÇERİK:   KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği İş Planı

KOSGEB yeni girişimci desteği iş planı ile iş fikrinizi geliştirmeli ve projenizi KOSGEB sunmanız gerekir. Tüm bu aşamalara geçmeden önce, iş fikriniz kapsamında; KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitim programı kapsamında, eğitiminizi tamamlamalı ve sertifikanızı almalısınız. KOSGEB üzerinden bölgenizde yer alan, eğitim yerini ve tarihlerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden uygulamalı eğitimlere kolaylıkla başvuruda bulanabilirsiniz. Aynı zamanda KOSGEB’in açıklamalarına göre, yeni düzenlemelere göre; iş yeri açma süreçleri ve başvuruları artık e-devlet üzerinden kolay bir şekilde takip edilebilecektir.

Eğitim kapsamında, sertifikanızı aldıktan sonra; iş açma fikriniz kapsamında, iş planı projenizi eksiksiz şekilde hazırlamalı ve projenizle KOSGEB’E hibe destek başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Tüm bu süreçler ile alakalı ayrıntılı bilgi ve proje hazırlama detayı, uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde verilmektedir. Eğitimin amacı da girişimcinin; iş planını ve iş fikrini bizzat kendisinin geliştirme potansiyeline sahip olması ve tüm süreçler hakkında bilgi sahibi olmasıdır.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği 2019

KOSGEB başkanı tarafından, 2019 yılı içinde özellikle yeni girişimci desteği adı altında; teknoloji sektöründe iş yeri açanlara, daha fazla hibe desteği sağlanacağı açıklanmıştır. KOSGEB yeni girişimci desteği 2019 yılı içinde, en son 31 Aralık tarihine kadar başvuru yapılabilir. Ama yeni girişimci iseniz, öncelikle girişimcilik sertifikanızı, ilgili eğitimle almanız gerekir. Eğitim tarihleri ile alakalı KOSGEB sayfasından, girişimcilik programlarını inceleyebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:   KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor?

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB yeni girişimci desteği almak için; öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitim-sertifikanızı almalı ve akabinde, iş planı projeniz ile KOSGEB hibe destekleri için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Tüm bu süreçleri artık e-devlet üzerinden de hızlı bir şekilde takip edebilirsiniz. 32 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitiminizi aldıktan sonra, iş planı projenizi hazırlamalı ve projeniz ile KOSGEB’ hibe destekleri için ön onay için başvurabilirsiniz. Ön onay kapsamında, onaylanan projeniz ile iş yerinizi açabilirsiniz. İlerleyen süreçlerde başvuru aşamalarını ise; KOSGEB ve e-devlet üzerinden ilerleyebilir ve takip edebilirsiniz. Artık e-devlet üzerinden elektronik şekilde ilerleyecek başvuru işlemleri, onaylanma aşamalarına da hız kazandırmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar