Tüketici Hattı

SGK Borcu Kredi Kartıyla Nasıl Ödenir ?

SGK
11.10.2019
29.355
SGK Borcu Kredi Kartıyla Nasıl Ödenir  ?

SGK prim borçları gibi çeşitli SGK ödemeleri, E-devlet portali üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. İnternet üzerinden ödemelerin gerçekleşebildiği için, çoğu ödeme de kredi kartı ile gerçekleştirebiliyor. SGK prim borçları kredi kartı ile bankaların internet sitelerinden ödeme yapabilirler. Ya da E-devlet portali üzerinden, borç sorgulaması akabinde, ilgili sayfadan yönlendirmeler ile kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Yaklaşık 2011 yılından itibaren, Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlar kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Sosyal Güvelik Kurumu prim borçları, SGK Borcu kredi kartıyla ödeme işlemi için; öncelikle E-devlet şifrenizin olması gerekir. Böylece gerek E-devlet portalinden direk ya da bankaların sayfalarından ödeme yapabilirsiniz. E-devlet şifrenizi, PTT şubelerinden bizzat başvurularak alınabilirsiniz.

E-Devlet SGK Borçları Nasıl Ödenir?

Sosyal Güvenlik Kurumu, önceki yıllarda SGK online ödeme uygulamasıyla, hiçbir üyelik koşulu olmaksızın, sadece kimlik bilgilerinin sistemden girilerek, prim borçlarını tahsil ediyordu. Fakat; 2011 yılı itibariyle, sistem değiştirilerek e-devlet çatısı altında ödemelerin yapılması sağlandı. Böylece, tüm kamu kurumlarının birer birer parçası olmaya başladığı, e-devlet platformu ile tek bir e-devlet şifresiyle pek çok kamu işlemi yapılması sağlanmış oldu. E-devlet sayfasına girdikten sonra, E-devlet SGK borç sorgulaması yaparak; SGK web tahsilat sayfasından çeşitli SGK ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:   SGK İntibak Sorgulaması Nasıl Yapılır?

1.4/A İşveren ödemeleri:

  • Cari dönem Ödemeleri.
  • İşveren geçmiş dönem ödemeleri.
  • İşveren 6111 yapılandırma ödemeleri.
  • İşveren idari para cezası tahsilatı ödemeleri.
  • İşveren icra dosya tahsilatı ödemeleri, taksit tahsilatı ödemeleri ve icra taksit peşinatı ödemeleri.

2. Bağkur prim borçları:

  • Bağ-Kur Sosyal Güvenlik Destekleme Primleri
  • Tarım Tevkifat kesintisi ödemeleri.

Kira tahsilatları, Avanslar, Kişi Borçları ve Yersiz Ödemeler, Ek kar, Fatura ve alacaklar, 4A tarım 2925 Sayılı Kanuna göre yapılan ödemeler ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarının tümünü ödeyebilirsiniz.

3. Genel Sağlık Sigortası-GSS prim borçlarınızı, E-devlet SGK borç sorgulaması yapabilir ve kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

SGK İşveren Prim Borcu Sorgulama ve Ödeme

İşverenler; SGK prim borcu sorgulama ve ödemelerini, çalışanlar ve diğer vatandaşlar gibi E-Devlet SGK borç ödeme ekranlarından gerçekleştirebilirler. İşverenlerin, SGK prim borcu sorgulama yapmaları halinde, borçları ödemezlerse, SGK borcu yoktur evrakı alamazlar.

Bu evrak, işverenler için önemli bir evraktır. Çünkü kurumlar, ihalelerde ve kamu desteklerinde, vergi borcu yoktur belgesi, almaları gerekir. Bu nedenle, işverenler SGK prim borcu sorguladıklarında, mutlaka görünen borcu en kısa sürede ödemeleri gerekir.

İLGİLİ İÇERİK:   SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS Prim Borçları Kredi Kartı İle Ödenir Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu, 2011 yılı Ocak ayı itibariyle internet üzerinden, kredi kartıyla prim ödenmesi ve diğer ödemelerin gerçekleştirilebilmesi için uygulama başlatmıştır. E-devlet üzerinden, SGK kredi kartı ödeme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen işverenler ya da şahıs olarak bu hizmetten yararlanabilirsiniz. SGK ödemeleri için hazırlanan sayfada; 4/A İşveren ödemeleri, 4B Sigorta ödemeleri ve diğer ödemeler bölümü sorgulama ekranında yer almaktadır.

GSS Prim Borçları Ekranı Borç Ödeme

Genel Sağlık Sigortası olarak bilinen, GSS ile herhangi bir kuruma bağlı olmayan, kişiler de sosyal güvenlik imkanlarından faydalanabiliyor. Kişinin bunun için, gelir testi ardından, belirlenen prim tutarını ödemesi yeterlidir. Her ay düzenli olarak, primlerini yatırarak herhangi bir kuruma bağlı olmamasına rağmen, GSS kapsamında, sosyal güvenlik imkanlarından yararlanabilir.
Primlerini zamanında yatırmayan ve ödemesini aksatan kişilerin, GSS borçları birikir. Bu durumda, her ay borcuna faiz işler. GSS borç sorgulama işlemini sadece, E-devlet üzerinden yapabildiğiniz için, borcunuzu E-devlet şifresiniz ile sorgulayabilir ve kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar