Tüketici Hattı

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır

SGK
13.12.2019
29.537
SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır

Günümüzde SGK işlemleri, E-devlet üzerinden pratik bir şekilde yapılmaktadır. SGK sorgulamaları, başvuruları ve ödemeleri gibi işlemlerin her birini inceleyebilir ve işleminin aşamasını takip edebilirsiniz. SGK evrak takibi ve diğer takip işlemleri için, E-devlet Sosyal Güvenlik Kurumu, Doküman evrak takip aşamasından ilerleyebilirsiniz.

SGK Evrak Takibi uygulaması, SSK’ya göndermiş olduğunuz evrakların hangi aşamada olduğunu, incelemeye alınıp alınmadığını internet üzerinden rahatlıkla takip etmenize olanak sağlar. Evrak takibi uygulaması altında, üç çeşit SSK evrak takibi bulunur. Bu evraklardan ilki; standart ya da genel diye tabir ettiğimiz evrak takibi, ikincisi ise emeklilik işlemleri için gerçekleştirebileceğiniz evrak takibi ve 2022 evrak takibi olarak ayrılır.

DYS evrak takip sayesinde; SGK üzerinden evraklar taranıp, sanal ortalama aktarılmaktadır. Böylece, evraklar yıpransa, yırtılsa veya kaybolsa bile Sosyal Güvenlik Kurumu Doküman Yönetim Sistemi sayesinde, evraklar sanal ortamda korunur. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu DYS üzerinden de bu evrakları kullanarak, emeklilik başvurusu ve emeklilik durumu haricindeki çoğu bilginin sorgulamasını yapabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:   SGK Bildirimi Nedir, Nasıl Yapılır

E-Devlet Evrak Takibi

SGK evrak takibi işleminizi E-devlet üzerinden;

 •  E-Devlet Kapısı, “Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip” isimli uygulamayı açın.
 •  Uygulama linki: https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip
 •  Uygulama sayfası açıldıktan sonra, kimlik doğrulama ekranından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” e-Devlet Kapısı giriş yapın.
 •  E T.C kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girin.
 •  Daha sonra uygulama sizi, Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesindeki “Doküman Yönetim Sistemi” isimli uygulamaya yönlendirir.
 •  Karşınıza gelen kimlik doğrulama sayfasından, kimlik doğrulamak için “Onayla” butonuna basın.
 •  Kimliğinizi onayladıktan sonra, Doküman Yönetim Sistemi’ne girmiş olursunuz.
 •  İlgili sayfadan, görüntülemek istediğiniz dokümanın yılını seçin ve sorgulayın. Böylece belirtilen süredeki evraklar karşınıza gelecektir.

SGK DYS Evrak Takibi Sorgulama İşlemleri

E-devlet Sosyal Güvenlik Kurumu Doküman Yönetim Sistemi uygulaması sayesinde, SGK evrak takibi yapabilir ve aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 •  Emeklilik başvurusunun onay durumu; 4/A Emeklilik evrak takibi, 4/C emeklilik evrak takibi.
 •  Emekli maaşının bağlanıp bağlanmadığı ve maaş bağlanmadıysa ne zaman bağlanacağı. Bağlanması için nelerin gerekli olduğunu ya da hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.
 •  Maaş sorgulama; 4/B Maaş sorgulama.
 •  Bireysel ödemek için yapılan başvurular; SGK’ye bağlı olarak yaptığınız birçok işlemi içerir.

E-Devlet SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Normal evraklar için, SGK Evrak Takibi adımları şöyle:

 •  E-Devlet portali evrak takibi üzerinden; isteğiniz evrakın yılını ve T.C. numaranızı doğru bir şekilde doldurmanız yeterlidir.
İLGİLİ İÇERİK:   SGK Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır

Emeklilik İşlemleri SSK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Emeklilik işlemlerinizi, emeklilik başvurunuzu sorgulamak ve takip etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 •  E-Devlet SGK sitesine girin, T.C vatandaşlık numarasını ve başvuru esnasında cep telefon numaranızı verdiyseniz cep telefon numaranızı girin.
 •  Ardından, SGK emekli işlemlerini inceleyebilirsiniz.

2022 SSK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

2022 evrak takibi ile; SSK emeklilik, malulen emeklilik ve özürlü maaşı emekliliği gibi işlemlerin evraklarını takip edebilirsiniz. Bunun için de E-devlet üzerinden, T.C. numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra ilgili sayfadan inceleyebilirsiniz.

E-Devlet Kapısı’na Girmeden SSK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

E-Devlete girmeden; SGK evrak takibi yapabilmek için, T.C. kimlik numarası ve kayıt yılı girilmelidir. Böylece E-devlet olmadan da SGK evrak takibini yapabilirsiniz.

 •  Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi: Arama Sayfası https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/
 •  Karşınıza gelen sayfadan, T.C. kimlik numaranızı ve evrakın kayıt edildiği yılı girin ve sonra “Evrak Ara” ile arama yapın. Böylece tarihini ve bilgilerini girdiğiniz evraka ulaşabilirsiniz.
 • E-Devlet portali üzerinden ya da ilgili bilgileri bildiğiniz takdirde, SGK sitesi üzerinden evrak takip edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar