Tüketici Hattı

SGK İntibak Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK
02.12.2019
29.594
SGK İntibak Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SSK intibak sorgulaması, milyonlarca emekliyi merak ettiği bir konudur. Bütün emeklileri yakından ilgilendiren “Emekli İntibak Yasası” ile 2000 yılından önce, emekli olanların durumu karara bağlanmıştır. Aynı düzenlemelerin, 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlara da yapılacağının beklentisinde olan milyonlarca emekli vatandaş, bu yasadan faydalanmak için beklemektedir.
SGK intibak yasası sorgulamak ve gerekli bilgilere hızla ulaşmak için, E-Devlet sistemini online olarak kullanabilirsiniz. İntibak yasası sorgulaması ile; devletin her yıl emekli maaşlarına yaptığı zammı öğrenebilirsiniz.

 

SGK İntibak Sorgulaması

Emekli vatandaşları ilgilendiren, intibak yasası özellikle; 2000 yılı sonrasında emekli olanların ilgisini çekmektedir. Bu nedenle alınan kararlara istinaden, emekli vatandaşlar SGK intibak sorgulaması ve sonuçlarını merak etmektedirler. E-devlet üzerinden birçok işlemin yapıldığı günümüzde, SGK işlemlerinin her birini kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz için, intibak yasası ile alakalı mevzuata ve sizi ilgilendiren bilgilere de online olarak pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.

E-devlet Sosyal Güvenlik Kurumu ve oradan intibak yasası sorgulamasını kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda telefon üzerinden 170 nolu hat ile ya da Sosyal Güvenlik kurumları üzerinden de edinmek istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Fakat size özel, ayrıntılı tüm bilgilere E-devlet üzerinden kolayca ulaşabileceğinizi söyleyebiliriz.

İLGİLİ İÇERİK:   SGK Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır

 

İntibak Yasası Nedir? Kimleri Kapsar?

İntibak yasası; emekli vatandaşlar arasındaki, genel emekli maaşları arasındaki dengeleme düzenlemeleri için çıkarılan bir kanundur. İntibak yasası sayesinde iki farklı emeklinin;

  •  Prim ödeme gün sayıları ve prim kazançları, eşit olduğu halde, farklı tutarlarda maaş almaları dengelenmektedir.
  •  Bu maaşların farklı olmasının sebebi ise, emekli aylıklarının karma sisteme göre hesaplandığı için, farklı tarihlerde emekli olunmasıdır. Yani bu durumda; aynı gün prim ödemiş kişiler, farklı zamanlarda emekliye ayrıldığından, maaşları arasında farklılıklar oluşur.

İntibakın Sunduğu Avantajlar Neler

İntibak zammı; farklı miktarlarda emekli maaşı alan kişilerin, maaşlarının arasındaki uyumu sağlamak adına uygulanır. İntibak yasası sistemi, aylık emekli maaşı bağlama oranları ile emekli maaşlarının güncelleme kat sayısı oranları, arasında eşitlik sağlayamaya yönelik bir yasayı kapsar.

2018 yılında, yaklaşık 9 milyonu emekliyi ilgilendiren bir karar alındı. Mahkeme sonucuna göre, 355 TL’ye kadar emekli maaşlarına zam yapıldı. Aynı kararın, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan kişiler içinde alınması beklenmektedir.

Emekli İntibak Torba Yasası Güncel

Emekli vatandaşların, merakla beklediği emekli intibak zam tablosu, meclis çalışmalarının ardından netlik kazması bekleniyor. Şu an için, 2000 yılından sonraki emekliler için henüz net bir karar duyurulmamıştır.

İLGİLİ İÇERİK:   SGK Borcu Kredi Kartıyla Nasıl Ödenir ?

İntibak Sorgulaması Nasıl Yapılır?

2000’ yılı sonrası emekli olan vatandaşların merakla beklediği, intibak yasası kararı için iki farklı şekilde sorgulamaya yapabilirsiniz. İster online olarak, E-devlet üzerinden işlemi gerçekleştirin isterseniz, telefon hattı üzerinden gerçekleştirin.

SGK İntibak sorgulaması işlemleri, işte bu iki farklı yol ile gerçekleştirilebilir. Devlet dairesindeki tüm işlemlerinizi, kolay bir şekilde halledebildiğiniz e-devlet platformu ve aynı zamanda telefonla arayarak da sorgulama sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

E-devlet İntibak Sorgulama yapmak:

  •  E-devlet internet sitesi, turkiye.gov.tr ana sayfasında bulunan arama çubuğuna; “SSK (4A) emekli aylık bilgisi” yazın ve istenilen sayfaya ulaşın.
  •  Açılan sayfadan, kimlik numaranızla giriş yapmanızın ardından, sorgulama sonuçlarını ve diğer detayları görebilirsiniz.

Ayrıca telefon ile de sorgulama yapabilirsiniz:

  •  Alo 170 İntibak Sorgulama Hattı ile sorgulama için: Alo 170 hattını arayın ve SSK (4A) emekli aylık bilgilerine ulaşın.
  • Aynı zamanda, online ve telefon üzerinde işlem yapamayanlar; Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlanarak da, SSK intibak yasası hakkındaki merak ettikleri bütün sorulara yanıt bulabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar