Tüketici Hattı

SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi

SGK
21.10.2019
29.232
SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi

İşveren, çalıştırdığı sigortalı çalışanlarının işten çıkış bildirgesini zamanında yapmalıdır. Aynı şekilde işe yeni aldığı personelinde işe başlamadan bir gün önce SGK giriş bildirgesini yapması zorunludur. Tabii bu süre ile alakalı belirli istisnai durumlar söz konusudur. Yani işveren; SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi işlemlerini zamanında- elektronik ortamda yapması gerekir. Getirilen düzenlemeye göre işlemler, E-devlet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi

SGK işten ayrılış bildirgesi; Türkiye İş Kurumunun işsizlik maaşı hesabında, kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmaması gibi durumları için oldukça önemlidir. 4/a-SSK kapsamında, çalışan sigortalıların işten ayrılırken, işverenleri tarafından elektronik ortamda, SGK işten ayrılış bildirgelerinin verilmesi gerekir.

 • Bir işveren yanında, 5510 sayılı Kanunun 4.Maddesinin 1.Fıkrasının (a) bendine (SSK) istinaden; sigortalı olarak çalışanlar, sigortalı işe giriş ve işten ayrılış işlemlerini artık e-Devlet üzerinden, görüntüleyebilir ve istenmesi halinde çıktısını alabilir.
 •  Ayrıca getirilen yasaya göre; çalışan, ‘’4A (SSK) Sigortalıların Kendini Bildirmesi” başlıklı hizmet seçeneğinden, çalışmaya başladığı tarihi Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirebilir.
 •  İlgili bildirim sigortalıların çalışmaya başladıkları tarihten itibaren, en geç bir ay içinde yapılması gerekir. Sigortalının çalışmaya başladıklarını bildirmemeleri, aleyhlerine delil teşkil etmemektedir.
İLGİLİ İÇERİK:   SGK Rapor Parası Sorgulama

İşten Çıkış Bildirgesi Nedir?

Sigortalılığı sona eren çalışanın, işveren tarafından işten ayrılış bildirgesi düzenlerek, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) verilmesi işlemidir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun, işverenlere/ilgililere yüklediği yükümlülüklerdendir. Kanuna göre; genelde yükümlülük yüklediği zaman, yükleniciye yükümlülüğünü yerine getirmemesi halinde, müeyyide uygulanır. Çalışanların işten çıkışı halinde, SGK işten ayrılış bildirgesi, yapılması için belirlenen yasal süre 10 gündür. 10 gün geçtikten sonra, verilmesi halinde işverene asgari ücretin 1-10’i tutarında idari para cezası uygulanmaktadır.

SGK İşten Ayrılış Bildirgesi Nasıl Yapılır?

İşverenler, sigortalı SGK işten ayrılış bildirgesi işlemini, SGK’ya e-Sigorta kanalıyla, elektronik ortamda göndermesi zorunludur. SGK ve E-devlet üzerinden online şekilde yapılması gerekir.
Sigortalı işten ayrılış bildirgesi için yapılması gereken adımlar şöyledir:

 •  “Sosyal Güvenlik Sicil Numarası” alanına, Türk vatandaşları için T.C. kimlik numarası, yabancı uyruklular içinse, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce verilen numara girilir.
 •  “A- Sigortalının Kimlik/Adres Bilgileri” bölümünün, 1 ila 12 numaralı alanlarına sigortalı tarafından beyan edilen, nüfus cüzdanı ve ikamet adresi bilgileri.
 •  “B- Sigortalının Sosyal Güvenlik Bilgileri” bölümünün 13 numaralı alanına, 2008 yılı Mayıs ayından önce, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesine tabi sandıklarda çalışanlar için, sicil, iştirakçi veya sandık numarası yazılır.
 •  14 numaralı “Meslek adı ve kodu” alanına, kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi çalışan sigortalılar için, fiilen yaptıkları mesleklerinin adı ve kodu işaretlenir.
 •  İŞKUR tarafından belirlenen “Meslek adı ve kodu” bilgileri ise “www.sgk.gov.tr” internet adresinde görüntülenebilir.
 •  “C- Sigortalının Hizmet Bilgileri” bölümünün 15 numaralı, işten Ayrılış Nedeni, 16 numaralı Eksik Gün Nedeni ve 17 numaralı Ücret (yüzde usulü) alanları açıklandığı şekilde doldurulması gerekir.
İLGİLİ İÇERİK:   SGK Bildirimi Nedir, Nasıl Yapılır

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır?

Personelin işe SGK giriş bildirgesi, T.C. kimlik numarası ile e-Sigorta kanalından, SGK’nın ilgili sayfasından yapılır. SGK müdürlüklerine, posta yoluyla ya da elden yapılan bildirimler kabul edilmez. İşveren, SGK internet sitesinden ya da E-devlet portalinden işlemi gerçekleştirebilir.

 •  İşveren, SGK’nın ilgili sayfasından, yeni personelin, T.C. kimlik numarası ile sorgulama yaptıktan sonra, işe giriş bildirgesi formunu doldurmalı ve işlemi tamamlamalıdır.
 •  Ayrıca çalışan sigortalı; E-Devlet üzerinden, Sosyal Güvenlik Kurumunun uygulamalarına girerek, 4-A Sigortalılık Bildirimi uygulamasından, iş başı tarihini, kuruma kendileri bildirebilir.

Böylece işveren ve çalışanın ilettiği bilgiler uyuşmazlık halinde denetlenebilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar