Tüketici Hattı

SGK Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır

SGK
11.12.2019
29.241
SGK Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır

SGK prim borcu sorgulaması da diğer SGK işlemleri gibi, E-Devlet portali, Sosyal Güvenlik Kurumu uygulaması üzerinden yapılabilmektedir. İki farklı şekilde online olarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. SGK internet sitesi üzerinden ya da E-devlet portali uygulamasından pratik bir şekilde sorgulayabilirsiniz. E-devlet şifresi olmayanlar, PTT şubelerinden şifrelerini kolaylıkla temin edebilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu, prim borcunuz olup olmadığını sorgulanmak için; SGK resmi internet sayfasını ya da E-devlet kapısı sorgulama ekranını kullanabilirsiniz. SGK sorgulama sistemleri, çalışanların ve işverenlerin; prim borcu, evrak takibi ve emeklilik yaşı vb. pek çok işlemi gerçekleştirmesine olanak sunar.

SGK Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK prim borcu sorgulama işlemini, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi ve E-Devlet aracılığıyla; çalışanlar ve işverenler gerçekleştirebilirler. Online sistem üzerinden, SGK prim borçlarınızı öğrenebilir ve online olarak kredi kartınızla da borçlarınızı ödeyebilirsiniz. SGK prim borcunuzu, Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden yaparken, herhangi bir şifre ya da güvenlik önlemi olmadan, aşağıdaki bilgiler doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.

  • TC Kimlik Numarası
  • Nüfusa kayıtlı olunan il, ilçe bilgisi
  • Doğum yılı
  • Cilt No bilgisi.
İLGİLİ İÇERİK:   SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi

E-Devlet Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcu sorgulamak için, SGK internet sitesi yerine; E-devlet sistemini de kullanabilirsiniz. E-devlet portali üzerinden, şifrenizi girerek, güvenli bir şekilde SGK prim borcu sorgulaması yapabilir ve borcunuzu ödeyebilirsiniz.

E-devlet şifresi olmayanlar, PTT şubelerinden temin edebilirler. E-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra, GSS Yapılandırma Borç Sorgulama ve Döküm Alma sekmesine giriş yaparak, sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

SGK İşveren Prim Borcu Sorgulama

İşverenlerin, SGK prim borcu sorgulama işlemlerini; E-Devlet ve SGK internet siteleri üzerinden yapabilirler. Yapılan sorgu sonrasında, borç çıkması durumunda SGK internet üzerinden kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Daha sonra ise, borcu yoktur yazısı alabilirsiniz.

GSS Prim Borçları Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası olarak bilinen GSS; herhangi bir kuruma bağlı olmayan ya da çalışmayanların sosyal güvenlik imkanlarından faydalanmasını sağlamaktadır. Kişi gelir testi yaptırdıktan sonra, belirlenen prim tutarını her ay düzenli bir şekilde ödemesi gerekmektedir. Her ay düzenli olarak, prim borçlarını ödeyen, çalışmayan vatandaşlar GSS ile sosyal güvenlik imkanlarından faydalanabilir. GSS prim borcu sorgulaması işleminizi, E-devlet üzerinden tek tuşla gerçekleştirebilirsiniz ve borcunuzu kredi kartıyla da ödeme imkanına sahipsiniz. Primlerini zamanında yatırmayan, ödemesini aksatan kişilerin GSS borçları birikir ve her ay faiz işler.

İLGİLİ İÇERİK:   SGK Borcu Kredi Kartıyla Nasıl Ödenir ?

Bu gibi nedenlere karşı önlem almak için, e-devlet üzerinden GSS borçlarınızı sorgulayabilir ve ödeme planınızı inceleyebilirsiniz.

BAĞ-KUR (4B) SGK Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden, tüm SGK işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet üzerinden, SGK işlemleriniz gibi Bağ-Kur işlemlerinizi de sorgulayabilir ve ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak diğer işlemlerde olduğu gibi, BAĞ-KUR sorgulamasında da e-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası bilinmesi gerekir. E-Devlet üzerinden WEB TAHSİLAT bölümüne gidin ve önünüze çıkan sorgu erkanında, sizden birtakım seçimler yapmanız istenir. Belirtilen bilgilere göre, ihtiyacınıza yönelik ilerleyebilirsiniz.

  • 4B sorgulaması yapabilmek için, sorgu türü kısmına; 4B SİGORTALI ÖDEMELERİ seçeneğini belirtmeniz gerekir.
  • Sorgu tipinde ise karşınıza birden farklı seçenek çıkar; BAĞ-KUR; Cari Dönem, BAĞ-KUR, Geçmiş Dönem
  • BAĞ-KUR, SGDP BAĞ-KUR TP şeklindedir.
  • Hangi tip sorguyu gerçekleştirmek istediğinizi seçin.

Seçimi yaptıktan sonra, yapmanız gereken TC kimlik numaranızı girmek ve Güvenlik Kodunu yazmanıdır.
Ardından Borç Sorgula seçeneğine tıklayabilir ve işleminiz hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.
Böylece; 4B BAĞ-KUR Borç Sorgulama işleminizi de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar