Tüketici Hattı

SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK
27.10.2019
30.227
SGK Rapor Parası Sorgulama

SSK ve BAĞ-KUR ile sigortalı olarak, herhangi bir iş yerinde istihdam eden bireyler, herhangi bir sağlık problemi ile karşı karşıya kalırsa istirahat edebilmektedir. SGK, bu kapsamda sağlık sorunu yaşayan kişilere, iş göremezlik ödeneği verir. Geçirdiği hastalık sebebiyle çalışamayacak durumda olan kişilere, maddi ödeme SGK tarafından yapılır. Ancak iş göremezlik ödeneğinin alınabilmesi için, sigortalının birtakım şartları yerine getirmesi gerekir.

Rapor parasının alınabilmesi için, kişinin; iş kazası, doğum, meslek hastalığı veya istirahat gerektiren vb. sorunlar ile karşı karşıya kalması şartı aranır. Bu durumdaki sigortalı, hastaneden aldığı rapor kapsamında, SGY’ya gerekli belgeleri ile başvuru yapabilir. İş göremezlik ödeneği sürecini takip etmek içinde, SGK rapor parası sorgulama işlemini e-devlet üzerinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

İş Göremezlik Ödeneği İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Tedavi görülen doktor tarafından, istirahat gerektiren hastalıklar için istirahat raporu hazırlanması gerekmektedir. İstirahat hakkı; meslek hastalığı, hamilelik veya iş sebebiyle ortaya çıkan rahatsızlıkları kapsar.

SGK rapor parası şartları şöyle:

  • Sigortalı işçinin, aldığı raporun işveren tarafından, e-rapor sistemine işlenmesi gerekir.
    Verilen rapor süresinin ise, iki günden az olmaması gerekir.
  • SSK ile çalışan bireylerin, rapor ücretinden yararlanabilmesi için, rapor öncesindeki 1 yıl içinde toplam 90 gün prim ödemesi yapmış olması gerekir.
  • Ancak iş kazaları sonucunda, verilecek istirahatler için, 90 gün prim şartı aranmaz.
  • Bağ-kurlu kişilere ise rapor, yatarak tedavi sürecinde verilir. Bunun için, meslek hastalığı veya iş kazası fark etmeksizin, hiçbir prim borcunun olmaması gerekir.
İLGİLİ İÇERİK:   SGK Borcu Kredi Kartıyla Nasıl Ödenir ?

SGK Raporda Hangi Bilgiler Yer Almalı?

SGK rapor ödemesinin yapılabilmesi için, raporda birtakım koşuları içermesi gerekir. 10 güne kadar istirahatlerde, sadece tek bir doktorun onay vermesi yeterlidir. Ancak 10 günden sonra, raporun tekrarlanması gerekiyorsa, işlem aynı doktor tarafından yapılması gerekir. Bir yıllık süre içerisinde, aynı doktordan en fazla 40 günlük rapor alınabilir. 40 günden daha fazla rapor alımlarında ise, sağlık heyetinden rapor alınması şartı konuşmuştur.

Rapor Başvurusu Yapmak İçin Gerekenler?

SGK rapor parası sorgulaması gibi, rapor başvurusu da online ortamda gerçekleştirilmektedir. Hastanelerde yer alan Medusa sistemi sayesinde, kişinin rahatsızlığı için hazırlanan rapor otomatik olarak SGK’ya iletilir. Ancak rapor sahibinin de, bazı işlemleri yerine getirmesi gerekir. Alınan rapor, işverene teslim edilmeli ve işveren rapor bildirimlerini en geç 5 iş günü sonuna kadar yapması gerekir. Rapor bildirim işlemini, geciktiren işverene cezai işlem uygulanır.

Rapor SGK’ya ulaştıktan sonra, şartlara uygunluk olup olmadığı değerlendirilir ve gerekli nitelikleri bulunan kişiler için, iş görmezlik ödeneği tutarı hesaplanır ve rapor sahibinin hesabına yatırılır. Ödeneğin kişinin üzerine yatırılma süreci ise E-devlet üzerinden takip edilebilmektedir.

İLGİLİ İÇERİK:   SGK Bildirimi Nedir, Nasıl Yapılır

Rapor Ücreti Ne Kadar Yatar?

SGK rapor parası, kişinin çalıştığı kurum ve aldığı maaşa göre değişkenlik gösterebilir. İstirahat raporu verilen kişi için, rapor hesaplaması son üç ayda aldığı brüt ücret dikkate alınarak hesaplanır. 2019 yılına göre alınan, en yüksek rapor parası 554 TL tutarında olduğu belirtilmektedir. Ama bu tutar miktarı değişebilir. Ayrıca en düşük rapor parası tedavileri için de 42.63 TL ve ayakta tedaviler için ise 56.84 TL olarak belirtilmiştir.

E-Devlet İş Görmezlik Ödeneği Sorgulama

SGK rapor parası sorgulama işlemini; birkaç yerden yapabilirsiniz.
E-devlet portali üzerinden; iş göremezlik ödemesi, sorgulaması kapsamında E-devlet şifreniz ile online olarak pratik bir şekilde yapabilirsiniz.
Alo 170 hattı üzerinden telefonla, ilgili bilgilere vererek yapabilirsiniz.

SGK rapor parası sorgulama işleminizi, gerekli başvuruları tamamladıktan sonra takip edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar