Tüketici Hattı

Starbucks Franchising

04.03.2020
1.286
Starbucks Franchising

Dünya genelinde en çok tercih edilen kahve zincirlerinin başında gelen Starbucks, müşterilerine sunduğu lezzetli kahveleri ve tatlı, tuzlu lezzet seçenekleri ile her geçen gün daha fazla şube ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Durum böyle olunca, getirisi bol bir markaya yatırım yapmak isteyen girişimciler de Starbucks’tan franchise almanın yollarını aramaktadır. Peki, Starbucks franchise veriyor mu? Franchise koşulları ve fiyatları nelerdir? Kimler Starbucks franchise alabilir mi? Birikimlerinizi değerlendirmek için bir Starbucks şubesi açmaya karar verdiyseniz, detayları yazımızın devamında öğrenebilirsiniz!

Starbucks Franchise Koşulları

Starbucks franchise

Bir Starbucks şubesi sahibi olmak istiyorsanız, size kötü bir haberimiz var! Starbucks, franchise veren bir firma değil. Bu nedenle, kendi kahve dükkanınızı açmanız olası değil. Ancak, Starbucks’a ait olduğunu gösteren lisanslı bir kahve dükkanı açabilirsiniz. Starbucks lisanslı bir kahve dükkanı açabilmeniz için ise ortalama 315 bin USD’lik bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Tüm Starbucks şubeleri, Starbucks Coffee’nin yönetimi altındadır ve şuan için firmanın bir franchise planı bulunmamaktadır. Bu nedenle, Starbucks’in bireylere imtiyaz vermediğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte, erişimin kontrol edilebildiği noktalarda, şirket böyle bir lisanslamayı düşünebilir.

İLGİLİ İÇERİK:   Sigorta Acentası Açmak Karlı Mıdır?

Dünya genelinde 10 binin üzerinde şube sayısına sahip olan Starbucks şubelerinin neredeyse yarısı lisanslı dükkanlardan oluşuyor. Türkiye’de, Amerika’da ya da Kanada’da Starbucks franchise dükkanı açmak imkansız olsa da, diğer bazı ülkeler için çeşitli olasılıklar olabilir.

Franchise vermek, bir markanın büyümesinin en etkili yollarından biridir. Ancak, kahve sektöründe böylesine isim yapmış bir markanın ürün kalitesi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilmesi zor olacağından, bir süredir franchise sisteminden uzak durmaktadır. Böyle bir durumda, tercihinizi yine de Starbucks’tan yana kullanmak siterseniz, lisans ücreti ödeyerek markayı kiralama seçeneğine gidebilirsiniz.

Lisanslı Starbucks Şubesi Açmak

Starbucks franchising sistemine dahil olmasa da, lisanslı mağaza seçeneklerinden yararlanmanız mümkündür. Firmanın uygun gördüğü bir mağazanız ya da konumunuz varsa, bu konuma Starbucks şubesi eklemek için onay alabilirsiniz.

Bu, özellikle Amerika’da oldukça yaygın bir seçenektir. Hatta, Amerika’da yer alan Starbucks şubelerinin %41’i lisanslı mağazalardır. Bu sayede firma; mağaza tasarımı, eğitim ve destek, ekipman, kahve ve yemek menüsü, promosyonlar gibi pek çok konuda, mağazayı yerinde ziyaret ederek birçok yönden mağazalara yardımcı olmaktadır.

İLGİLİ İÇERİK:   Kahve Dünyası Franchising

Tabi, bu herkes için erişilebilir ya da bütçeye uygun bir seçenek değildir. Yine de, franchise seçeneği sunan daha pek çok kahve zinciri seçeneği olduğunu unutmayın. Türkiye’nin pek çok farklı yerinde Kahve Dünyası, Gloria Jean’s Coffees, Gönül Kahvesi, Kahve Diyarı gibi diğer kahve zincirlerinin şubelerini açabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar