Tüketici Hattı

Telefon Dolandırıcılığı Şikayet Hattı

23.10.2019
18.336
Telefon Dolandırıcılığı Şikayet Hattı

Emniyet Genel Müdürlüğü, her türlü suçun ihbarı için özel numaralar üzerinden hizmet vermek yerine direkt olarak tek bir hattan hizmet alınmasını sağlıyor. Dolandırıcılık, gasp veya diğer herhangi bir ihbarın emniyet güçlerine bildirilmesi için tek hat olarak 155 telefon numarasının kullanılması yeterli oluyor. Türkiye’nin her şehrinde emniyet birimlerinden hizmet alabilir, özellikle yılın her döneminde başarılı operasyonların gerçekleştirilmesini sağlayacak şekilde dolandırıcıları yetkili birimlere bildirebilirsiniz.

Telefon Dolandırıcıları Nereye Şikayet Edilir?

Çok sayıda dolandırıcı bulunuyor olması, herhangi bir şekilde emniyet güçlerinin sizinle ilgilenmemesine yol açacak bir duruma sebebiyet vermeyecektir. Yedi gün yirmi dört saat boyunca 155 telefon numarası üzerinden emniyet güçleriyle iletişime geçebilirsiniz. Şikayetinizin ne olduğunu belirttiğinizde, şehriniz ve olayın durumuna bağlı olarak ekipler sizinle detaylı bir şekilde ilgilenecektir. Şikayetinizi oluşturmanız, en yakın karakola gittiğinizde alacağınız desteğin aynısını daha kısa süre içerisinde almanızı sağlayacaktır.

Telefon Dolandırıcıları Nasıl Şikayet Edilir?

Telefon dolandırıcıları tarafından dolandırılan kişilerin pek çoğunun, dolandırıldıktan sonra da şikayette bulunmuyor olması nedeniyle, mağduriyetlerin çözülmesi mümkün olmuyor. Bu nedenle hem çetelerin yapısını hem de ne söyleyerek dolandırma girişiminde bulunduklarını kayıt altında tutmak son derece önemlidir.

Özellikle eğer dolandırılan bir vatandaşsanız, bu durumda mutlaka ne kadar dolandırıldığınızı ve olayın ne zaman olduğunu net, detaylı bir şekilde belirtmeniz gerekecektir. Şikayetlerin oluşturulmasıyla ilgili süreçte tüm detaylara dikkat edildiği için, olayın yeri ve zamanına ek olarak bölgedeki güvenlik kameraları da dahil olmak üzere pek çok durumun incelenmesi sağlanacaktır.

Telefon Dolandırıcısı Nasıl Tespit Edilir?

Telefon dolandırıcılığı yaşanan, çok sayıda vatandaşın mağduriyetine yol açabilecek girişimlerde bulunan çetelerin tespit edilmesi son derece önemlidir. Türkiye’de an itibariyle bu yönde çalışmalarıyla vatandaşları dolandıran ve milyonlarca TL kazanan yüzlerce kişinin olduğu tahmin ediliyor. Çoğunun, para veya ziynet eşyaları dolandırdıktan sonra dahi şikayet edilmiyor olması nedeniyle haberdar olunmadığı biliniyor.

Yılın her döneminde özellikle terör örgütüyle bağlantılı olunduğu öne sürülerek yapılan telefon dolandırıcılığıyla ilgili girişimlerinin önüne geçilmesi gerekiyor. Aksi taktirde çok daha fazla kişinin maddi manevi zarar görmesine, özellikle bugüne kadar elde ettikleri bütün birikimin kaybolmasına yol açabilecek bir yapısı bulunabiliyor. Her zaman için yeni ve hızlı şekilde dolandırıcıların tespit edilmesini sağlayan süreci değerlendirebilir, dolandırıcılığa dair mağduriyet yaşamaksızın hizmet alabilirsiniz.

Emniyet güçlerinin halkı koruması, sadece telefonla arayanlardan değil, direkt olarak evlere giden veya iş yerlerine giden kişilerin tespit edilmesini sağlaması son derece önemlidir. Bugüne kadar çok sayıda dolandırıcının tespitiyle birlikte hem dolandırılarak elde edilen gelirlerin geri iade edilmesi sağlandı hem de o kişilerin yargı önüne çıkartılarak ceza alması sağlandı.

Telefon Dolandırıcılarını Şikayet Hattı

Telefon dolandırıcıları tarafından dolandırılmaya çalışılan bir kişinin veya kurumun şikayeti her zaman için güvenlik güçlerinin kısa süre içerisinde ilgilendiği şikayetler arasında yer alıyor. Sadece dolandırıcılıkla karşılaşan ve mağdur olan vatandaşlar tarafından değil, dolandırılmayan fakat kendisiyle irtibat kuran kişilerin dolandırıcı olduğunu tespit eden vatandaşların da ihbarda bulunması mümkün oluyor.

Herhangi bir mağduriyet yaşanmasını engelleyecek, başarılı sonuç elde edilmesini ve dolandırıcıların yerlerinin tespit edilmesini sağlayacak süreç de 155 telefon numarası aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Dolandırıcılık için sadece 155 telefon numarası üzerinden emniyet birimleriyle iletişime geçmek zorunda değilsiniz. En yakın karakola giderek şikayetinizi bildirebilir, özel olarak dolandırıcılıkla ilgili durumun kayıtlara geçmesini sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Madure dedi ki:

    Merhaba,

    Ne yazık ki 155 arandığında Karakola gidin denilmekte. Bu çağda ve korona döneminde karakola gidin denilmesi gerçekten şaşırtıcı ve utanç verici bir durum. 02122732904 numarası tarafından arandım. Kargonuz teslim edilememiştir telesekreter mesajını duydum telefonu açtığımda. Allahtan telefonum Samsung ve smart call olası dolandırıcılık uyarısı vardı. Ancak panikle insan açabilmekte. Mühim olan operatörlerin bu numaraları takip ederek bizleri koruması gerçekliği değil mi? Turkcell kullanıcısıyım ve acilen Turkcell ve diğer operatörlerin 155 ile birlikte hareket ederek hatta Cumhurbaşkanlığının bu durumlara acilen el atması tek dileğim. Bilgi Teknolojileri Bakanlığına mı bu yetki verilir bilemiyorum gelecek çağ yapay zeka çağı internet, bankacılık, telefon güvenliği üzerine acilen tüketicileri koruyucu çalışmalar yapılmalıdır. Ben uyanık davranabilirim ancak herkes benim kadar uyanık olmayabilir. Asıl dolandırıcılık yapan uyanıklara bu fırsatı kimler veriyorsa bu konuda gerekli önlemler alınabilmelidir. İnsanlar kolay para kazanmıyor. Fırsatçılık yapanlara büyük cezalar getirilmelidir.

    Saygılarımla,

Tüm Hakları Saklıdır 2019
Bayilik Veren Firmalar